Historie oddílu PZ

Lední hokej má v Kladně velkou tradici, která trvá něco málo přes 80 let. Tato tradice se v Kladně drží dodnes. Samozřejmě, že věrnost fanoušků už není taková, jaká bývala, vždyť dnes už se rozvíjí mnoho jiných sportů a koníčků než dříve, ale pořád ve středočeském městě je hokej sportem číslo jedna. Kladno se také může pyšnit jednou z největších, ne-li největší líhní talentů u nás.

Zářným příkladem tomu byla např. zimní olympiáda ve Vancouveru, kde z 22 hráčů bylo 9 bývalých kladenských hokejistů (Jaromír Jágr, Tomáš Kaberle, Ondřej Pavelec, Tomáš Vokoun, Milan Michálek, Tomáš Plekanec, David Krejčí, Patric Eliáš a Marek Židlický). Další úspěch, pod kterým byli podepsáni kladenští odchovanci, je titul mistrů světa v roce 1996 ve Vídni, kde Martin Procházka po přihrávce Pavla Patery rozhodl svým gólem na 3:2. Série titulů z let 1999, 2000 a 2001 byla velkou měrou dosažena také za pomoci kladenských hokejistů, konkrétně: Pavel Patera, Martin Procházka, Libor Procházka, František Kaberle ml., Marek Židlický, Milan Hnilička. Všichni tito hráči vzešli z kladenské hokejové školy, která má zvuk po celé Evropě. 

Nejslavnějším odchovancem PZ Kladno je Jaromír Jágr. Dalšími odchovanci PZ jsou hokejový mistr světa Vladimír Kameš, Ondřej Pavelec, Pavel Patera, Tomáš Plekanec a řada dalších.