Krasobruslení je láska na celý život

Krasobruslení se věnuji od svých 7 let. Na zimní stadion v Kladně na trénink tehdejšího Kablo Kladna jsem přišla společně se svojí kamarádkou, která mě krátce předtím přivedla  na trénink sportovního aerobiku.

Ke krasobruslení a aerobiku jsem měla ve škole sborový zpěv, jelikož jsem byla žákyní hudební třídy 5.ZŠ v Kladně.

Bohužel kamarádka krasobruslení záhy opustila. Po čase odešla i z aerobiku. 

Vzhledem k tomu, že jsem od 8 let začala dojíždět na tréninky na USK Praha za paní trenérkou PaeDr. Marií Sedláčkovou, musela jsem se ze sborového zpěvu odhlásit. Jak začaly být individuální tréninky v Praze častější, časově jsem přestala zvládat I závodní aerobik. Přišla tedy další volba: aerobik nebo krasobruslení.

Zvítězilo krasobruslení.

Postupem času jsem na USK Praha začala hostovat. Trénovala jsem u dalších trenérů a trenérek, např. s AlexejemVasilevskim a Markétou Procházkovou. Měla jsem příležitost trénovat i u Evy Horklové, Františka Pechara, Miroslava Mana, Kateřiny Kamberské, na soustředěních u Igora Paškijeviče či Aljony Savchenko.

Odmalička jsem chtěla být trenérkou. Babičky  i sestřenice Sandra nebo mladší kamarádky z kladenského krasobruslení, když přišly na návštěvu, hned jsem běžela zapnout hudbu a ony musely trénovat. Kolikrát si sestřenice Sandra dávala podmínku, že bude u nás spát, ale nebude muset skákat axela. :-) Od nás všichni odjížděli  unavení..

Mým prvním svěřencem byl táta. Táta, který hrál vrcholově hokej, doma pod mým vedením trénoval holubičky, vozíčky, a já ho u toho rovnala u piana. Teď si říkám, co všechno vlastně vydržel.

V 16 letech jsem si udělala  trenérskou licenci C, abych mohla v Kladně trénovat děti. Další zkušenosti jsem sbírala v mém již mateřském oddíle USK Praha, za který jsem závodila. Svoji závodní činnost jsem ukončila před 2 lety seniorským přeborem České republiky.

Nyní se naplno věnuji trénování. V Kladně mám závodní skupinu 13 děvčat různých věkových kategorií. Druhým rokem jsem vedoucím SCM KRASOBRUSLENÍ KLADNO, jejímž zřizovatelem je Středočeský kraj. 

Externě dojíždím trénovat na Akademii Tomáše Vernera.

Letošní sezónu mi dělaly  radost mé svěřenkyně, které závodily v nejvyšších soustěžích ČR a dokonce vozily medaile. Vrcholem letošní sezóny bylo Mistrovství České republiky v kategorii nejmladší žačky, na které se probojovala  Ellen Kostečková. Ellenku trénuji od jejich 3 let.

Svým krasobruslařkám se snažím předávat své zkušenosti a lásku ke krasobruslení. Tréninky vedu tak, aby samy viděly chyby a  pokroky. Tím se snažím vychovávat budoucí trenérky pro náš kladenský oddíl.

Kdysi před ME mi můj vzor Tomáš Verner, shodou okolností narozený ve stejný den jako já, podepsal fotografii a k věnování napsal:

"Kdo vydrží, ten vyhraje!"

Za ty roky u krasobruslení konstatuji, že se Tomáš tehdy nemýlil.

Krasobruslení je láska na celý život, krasobruslení je pro mě poezie pohybu.

Bc. Natalie Eichenmannová

Partneři