Historie kladenského krasobruslení

 

V době, kdy byl dokončen zimní stadion (rok 1949) v Kladně, začíná se psát i historie kladenského krasobruslení. Nejstarší kladenský krasobruslařský oddíl se jmenoval Baník a organizačně spadala  pod hlavičku TJ SONP Kladno. Oddíl se pyšnil širokou členskou základnou a připravoval lední revue pro veřejnost. Krasobruslařský oddíl Baník organizoval soutěže na okresní, krajské a republikové úrovni.


V červnu roku 1970 vyčlenila TJ SONP Kladno oddíl krasobruslení ze své působnosti bez náznaku dalšího pokračování činnosti a sportovního vyžití krasobruslařů. Byl zvolen přípravný výbor ve složení: Eliška Krejčová, Jana Prokešová a Hana Kujová, který jednal s TJ Kablo Kladno o možnosti zahájení činnosti krasobruslařů pod hlavičkou TJ Kablo Kladno od začátku sezóny 1972-73. TJ Kablo Kladno převzala oddíl krasobruslení v únoru 1972 od OV ČSTV se zárukou dotace na činnost oddílu v souvislosti s povolením provozu kanceláře Sazka-Sportka.

V této době byli v oddíle tito závodníci: Krejčová Eva, Čambal Jan, Michálková Eva, Dvořáková Marie, Tomanová Hana, Součková Táňa, Reitmajerová Zdena, Reitmajerová Helena, Majrych Josef, Podušková Dana, Krupičková Dagmar, Král Ivan, Ditříková Ilona, Dubská Iveta, Hausdorfová L, Vaskovcová Jana. Celý tehdejší výbor TJ Kablo se snažil pomoci oddílu, proto také oddíl zahájil svoji sportovní činnost opět od října 1972. Na schůzi oddílu krasobruslení dne 20.12.2972 byl zvolen výbor oddílu ve složení:
 předseda: Krejčová Eliška, jednatel: Prokešová Jana, členové: Řepa Jiří, Matějka Jaromír, Horák Jaroslav, Vodička Oldřich. 

Na výroční členské schůzi konané 10. ledna 1975 byl zvolen nový výbor ve složení:
předseda: Jan Sedláček, místopředseda: Ing. Hubert Bystřičan. Po zhodnocení výsledků socialistické soutěže oddílů za období 197-1974 byl oddílu 24.2.1975 udělen titul “vzorný oddíl III.stupně”.


V roce 2006 došlo k vyčlenění oddílu krasobruslení z TJ Kablo Kladno. Tehdejší vedení oddílu krasobruslení ve složení: předseda Pavel Křivánek, místopředseda Radka Bártová, ekonom  Ladislava Eichenmannová organizačně a finančně vypořádalo všechny závazky a 1/2 oddílu přešla pod hlavičku HC PZ Kladno, který rozšířil svoji činnost o krasobruslení (HC PZ Kraso Kladno) a 1/2 oddílu si založila úplně nový oddíl (nesprávně se označující jako nástupnický oddíl TJ Kablo Kladno) KK Slaný.

Z tehdejšího oddílu TJ Kablo Kladno přešly pod hlavičku oddílu HC PZ Kladno trenérky Renata Ondrášková, Markéta Chmelíková, Monika Kimličková, Eva Brabcová a Romana Marušáková. Do nově vzniklého oddílu KK Slaný trenérky Pavla Stříbrská, Kateřina Spoustová a Běla Spoustová. Předsedkyní oddílu krasobruslení HC PZ Kraso Kladno  se stala Ladislava Eichenmannová, jednatelkou Radka Bártová.

extraliga vystoupení 2007

Kladenské krasobruslení pod hlavičkou PZ od roku 2006  přilákalo do Kladna i mimokladenské krasobruslaře (Zuzana Vodňanská, Klára Zoubková, Tomáš Verner, Pavel Kaška).  V oddíle stále působí bývalá česká juniorská reprezentantka Zuzana Wojtovičová. K trenérkám, které přešly z TJ Kablo Kladno přibyly zahraniční posily - diplomovaná trenérka Nina Chernienko z Peterburgu, bulharská mistryně ze Sofie Milena Marinovič Humlová  a Elena Liashenko z Kyjeva, která po čtyřletém působení v Kladně odešla trénovat do Německa. Do trenérského týmu se již naplno zapojila vlastní odchovankyně, závodnice USK Praha, Natalie Eichenmannová, která ještě v loňské sezóně se zúčastnila přeboru ČR (2.místo), Karolína Skučková (z USK Praha). S  oddílem spolupracovala PaeDr. Marie Sedláčková.

Naše děti nás reprezentují na nejvyšších soutěži v České republice, např. letošní sezónu 2019/2020 Natálie Šeba (10 let) si suveréně drží první příčku v žebříčku mladších žaček v konkurenci 86 závodnic, Ellen Kostečová (7 let) je 10. nejlepší závodnicí v ČR, a v neposlední řadě Karolína Humlová (14 let) je náhradnicí na ZODM  2020  za Středočeský kraj.

Oddíl pořádá celoroční Školičku bruslení pro děti ve věku 3 - 8 let. Trenérky krasobruslení vyučují skluz na trénincích mládežnických týmů PZ.

Krasobruslaři trénují 11 měsíců v roce na ledě, v době výluky ZS v Kladně na zimních stadionech v okolí. Nedílnou součástí krasobruslařské přípravy je off-ici příprava, která se skládá z atletiky, pohybové průpravy a krasobruslařské průpravy.

Krasobruslení je především dřina. Aby tomu tak nebylo, každý rok připravujeme krátkou krasobruslařskou revue v době Adventu. Vystupujeme na zimním stadionu, na náměstích.

Několikrát oddíl uspořádal akci na podporu dárcovství kostní dřeně - pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně. viz: http://www.daruj-nadeji.cz/nase%20vyzvy.htm


KKM Akademie je společný projekt oddíl krasobruslení HC PZ Kraso Kladno, TJ Kraso Kralupy nad Vltavou a Spolku bruslařů mělnických vzniklý na jaře roku 2019. Projekt je zaměřený na rozvoj a podporu talentované mládeže těchto 3 oddílů Středočeského kraje.Předseda mělnického oddílu Rudolf Vácha, předseda kralupského oddílu akad. soch. Josef Majrych a předsedkyně kladenského oddílu Ladislava Eichenmannová tímto projektem sledující zvýšení konkurenceschopnosti menších oddílů oproti silným krasobruslařským oddílům v republice.

Před 4 roky jsme stáli organizačně u zrodu nového oddílu krasobruslení v Rakovníku, kde spolupůsobily naše trenérky krasobruslení a náš oddíl tam pořádal společně s novými místními začínajícími krasobruslaři vánoční show a zakončení sezóny.

 


4.4. 2020 jsme jako oddíl HC PZ Kraso Kladno byli pozváni na ledovou show J. Pljuščenka  Pán ledu v Praze jako jediný krasobruslařský oddíl v ČR.

V roce 2019 nás zajímavá nabídka oslovila, začaly jsme nacvičovat naše vystoupení na této velkolepé show. Nakonec vše překazil covid, 4x byl termín přeložen na 4.4.2022. Vše překazilo napadení Ukrajiny Ruskem.  V současné době je nemyslitelné, aby tento v minulosti výborný krasobruslař, bohužel velký obdivovatel V. Putina, do ČR přijel a my v jeho show vystoupily.

(prosinec 2019)


Sportovní centrum mládeže KRASOBRUSLENÍ KLADNO

(HC PZ Kraso Kladno, TJ Kraso Kralupy nad Vltavou, Spolek bruslařů mělnických)

zřízeno v rámci projektu "Podpora sportovních center mládeže ve Středočeském kraji"


Cíle a náplň SCM

 • dlouhodobý program systému a koordinace přípravy talentované mládeže oddílů krasobruslení:
 1. HC PZ Kraso Kladno - centrální klub
 2. TJ Kraso Kralupy nad Vltavou
 3. Spolek bruslařů mělnických

Věkové kategorie SCM

 • věková kategorie 6 až 19 let s možností rozšíření až do 23 let
 • sportovní všeobecná příprava talentovaných dětí věkové kategorie do 6 let na úrovni jednotlivých klubů SCM Krasobruslení Kladno v koordinaci trenérů SCM

Struktura SCM

 • vedoucí SCM - Bc. Natalie Eichenmannová
 • hlavní trenér - Nina Chenienko, dipl. trenér
 • hlavní trenér - Mgr. Milena Marinovič Humlová, trenér licence A
 • trenér - Milena Kuthanová
 • trenér - Nikola Brabcová