Lední hokej má v Kladně velkou tradici, která trvá něco málo přes 80 let. Tato tradice se v Kladně drží dodnes. Samozřejmě, že věrnost fanoušků už není taková, jaká bývala, vždyť dnes už se rozvíjí mnoho jiných sportů a koníčků než dříve, ale pořád ve středočeském městě je hokej sportem číslo jedna. Kladno se také může pyšnit jednou z největších, ne-li největší líhní talentů u nás.
Zářným příkladem tomu byla např. zimní olympiáda ve Vancouveru, kde z 22 hráčů bylo 9 bývalých kladenských hokejistů (Jaromír Jágr, Tomáš Kaberle, Ondřej Pavelec, Tomáš Vokoun, Milan Michálek, Tomáš Plekanec, David Krejčí, Patric Eliáš a Marek Židlický). Další úspěch, pod kterým byli podepsáni kladenští odchovanci, je titul mistrů světa v roce 1996 ve Vídni, kde Martin Procházka po přihrávce Pavla Patery rozhodl svým gólem na 3:2. Série titulů z let 1999, 2000 a 2001 byla velkou měrou dosažena také za pomoci kladenských hokejistů, konkrétně: Pavel Patera, Martin Procházka, Libor Procházka, František Kaberle ml., Marek Židlický, Milan Hnilička. Všichni tito hráči vzešli z kladenské hokejové školy, která má zvuk po celé Evropě.
Nejslavnějším odchovancem PZ Kladno je Jaromír Jágr. Dalšími odchovanci PZ jsou hokejový mistr světa Vladimír Kameš, Ondřej Pavelec, Pavel Patera, Tomáš Plekanec a řada dalších.
Pamětníků vzniku PZ už dnes mnoho není. Připomeňte zrod kdysi slavné hokejové značky...
Když jsem v roce 1952 končil studia na tehdejším institutu tělesné výchovy, chtěl jsem se věnovat hokejové mládeži. Po škole mne umístili do Slaného, ale to jsem odmítl, protože tam se hokej moc nedělal. Prosadil jsem si Kladno, kde kromě áčka hrál jen dorost. Dostal jsem prostor mládežnický hokej rozšířit. Shodou okolností tenkrát Ministerstvo pracovních sil zřizovalo v republice odborná učiliště a školy závodního výcviku. Napadlo mne v rámci tohoto projektu v Kladně vytvořit pro učně nejen z Kladenska plnohodnotné hokejové zázemí s ubytovnou, jídelnou a hokej spojit s vyučováním. To se povedlo a v prosinci 1952 tedy vznikly PZ. Podařilo se mně dát dohromady silný dorost, který konkuroval již existujícímu oddílu SONP Kladno. Do čtyř let jsme získali první titul. V té době jsme poráželi excelentní kladenskou řadu SNOP Karas - Jiřík - Vimmer.
Další dva tituly, dosud poslední pro Pracovní zálohy, jste získal ještě v letech 1970 a 71. Kdo byly největší opory těchto týmů?
V prvním týmu například Lidický, táta současného trenéra áčka, Broš, jeho syn je současným manažerem Sparty a Šebek. Kromě Broše budoucí mistři republiky s áčkem v roce 1959. V dalších mistrovských týmech už těch hvězd kladenského hokeje v dorostu PZ hrálo mnohem víc. Třeba Müller, Křiváček, Neliba, Vysušil, Krása, Kaberle. Pak se v PZ objevila jména, která, bohužel, už pro PZ titul nevybojovala. Namátkou mistři světa Jágr, Patera, Vejvoda, Kameš, současný trenér áčka Čermák, obrovský talent Mikolášek. Tyhle kluky jsem ještě v pézetce zažil. V Kladně jsem s trénováním končil po třiatřiceti letech.
Svoboda přitom původem Kladeňák není. Narodil se 18. ledna 1929 v Mladé Boleslavi, kde také hokej aktivně hrál. Jenže v roce 1952 se po absolvování Tyršovy školy tělesné východy přesunul právě do Kladna do učiliště Poldovky, kde vedl tělocvik a dobrovolnou tělesnou výchovu.
Po dohodě s tehdejším ředitelem učiliště Václavem Jedličkou spoluzaložil dorostenecký oddíl – hokejový, fotbalový a cyklistický. Několik sezon poté sám trénoval hokejové týmy A i B.
Při zakládání PZ (Pracovních záloh) Kladno měl z čeho vybírat, v té době Kladensko oplývalo velkým počtem šikovných hokejistů.
V době založení hokejového dorostu začínali u Svobody borci jako Jindřich Lidický st. a František Šebek, pozdější mistr republiky z roku 1959. Zajímavostí je, že v obraně hrál i Pavel Kouba, pozdější slavný fotbalový brankář nároďáku, Sparty a Dukly.
V roce 1956 byl Svoboda u vůbec prvního mistrovského titulu pro kladenský hokej vůbec. Získali ho dorostenci PZ Kladno v sestavě s Müllerem, Fr.,Kalinou, Rezkem, Formánkem, Štanclem, Šebkem a dalšími.
Teprve poté získaly titul i SONP dorost a teprve v roce 1959 přišel titul mistra republiky A mužstva dospělých.
Následně získal Vladimír Svoboda se svými kluky ještě dvakrát titul mistra ČSSR s dorostem PZ Kladno, a to v letech 1970 a 1971, kdy dozrávala zlatá generace. Však u dorosteneckých titulů byli pozdější reprezentanti a mnohonásobní šampioni ČSSR Kaberle st., Neliba, Krása, Müller, Křiváček, Vysušil, Tauš nebo Skrbek.
U Svobody později začali hrát hokej i další skvělí borci. Zdaleka nejde vzpomenout na všechny, ale namátkou určitě vybereme jména jako Jaromír Jágr, František Pospíšil, František Kaberle starší, Jan Neliba, Vladimír Kameš, František Šebek, Pavel Patera, Jan Kruliš, Otakar Vejvoda, Tomáš Mikolášek, Petr Ton, Jiří Burger, Zdeněk Nedvěd.