Tomáš Plekanec: "Díky, trenére.."

 

Čtyři dekády se věnuje výchově hokejové mládeže v Kladně. Za svou práci byl nedávno odměněn cenou olympijského výboru Trenér objevitel. Rozvíjel hráčskou kariéru mnoha budoucích extraligových hráčů včetně svého syna. Nejslavnějším z nich je soudobá česká hokejová hvězda Tomáš Plekanec. Ten mu také osobně cenu na slavnostním ceremoniálu předal. Tváří týdne je Miroslav Mach starší (70). 

 

Už víte, kdo vás na nominaci navrhl?
Asi olympijském výbor potřeboval najít někoho, komu by cenu mohli letos dát, ale myslím si, že na tom má zásluhu také Tomáš (směje se). Nesmírně si ocenění vážím. Navíc, když Tomáš souhlasil, že ji bude na ceremoniálu předávat osobně. Který trenér by si takového okamžiku necenil. Jen mě mrzí, že kladenský klub(Pézetka ano http://www.hcpzkladno.cz/ledni-hokej/fotogalerie-3/miroslav-mach-70/ ) si na mě nevzpomněl ani při sedmdesátinách. 

Tomáše Plekance jste poprvé viděl, když byl malý kluk a vy jste v klubu Poldi zakládal žákovský tým. Byl skutečně trochu otylejší než ostatní, jak se traduje?
Tak oproti některým současným malým hokejistům byl normální štíhlý kluk! Trošku už tenkrát nad ostatními na ledě vynikal. Mrzí mě jen, že jsem byl po několika sezonách od týmu nepochopitelně odvolán s odůvodněním, že jim už nemám co dát. Přešel jsem tedy do pézetky a jsem v ní přes dvacet let.

V roce 1978 jste k hokeji přivedl svého osmiletého syna. Posléze z něho vyrostl mládežnický reprezentant, mistr Evropy, bronzový z dvacítek na mistrovství světa. Skvělý extraligový střelec Kladna a Plzně. Po skončení kariéry se z něj stal renomovaný trenér. Jste na něj pyšný?
Jsem, samozřejmě. Kdyby neměl vrozenou potřebu říkat nahlas, co si myslí, zvláště když cítí nespravedlnost a křivdu, mohl možná v hráčské kariéře dosáhnout víc. Jsem rád, že jsem ho na sklonku jeho hráčského života přemluvil k trénování. 

Na které trenéry v Kladně vzpomínáte nejraději?
V začátcích jsem se hodně naučil od Karla Nedvěda, mohutného chlapa, který si dokázal sjednat respekt. Jarda Volf měl skvělé tréninky, Bohouš Prošek byl vynikající stratég. Rád vzpomínám i na Jindru Karase, legendu Kladna, který mně hodně dal, když mi dělal asistenta.    

V Pézetce jste zažil vývoj mnoha slavných hráčů. Jak jsou na tom současné Pracovní zálohy, tedy PZ? 
Kdysi pézetka málem navždy zanikla. Trvalo to asi čtrnáct dnů, co jsme byli zrušeni, ale i to stačilo, aby všechny týmy PZ spadly ze svých soutěží, protože jsme je v té době nemohli na svazu přihlásit. V Kladně se naštěstí rychle usoudilo, že pézetka nezanikne. A jak je na tom dnes? Na celostátní akci Týden hokeje nám na nábor přišlo přes šedesát dětí, byť tentýž týden Rytířům dorazilo přibližně stejně nových adeptů hokeje. Některé ročníky u nás máme logicky slabší jak početně, tak výkonnostně, ale to je v současné době normální. Žáci mají možnost vybojovat si místo v našem extraligovém dorostu. Sedmá třída, kterou trénuji, bude nejsilnější příští sezonu. Uvidíte (usmívá se). Dorostenci PZ mají možnost přestoupit k Rytířům a pokračovat v extraligové kariéře. Bohužel, pro naše juniory je postup do extraligy už roky uzavřenou záležitostí, protože z extraligy se nesestupuje. A podle mne je správné, že jsme zrušili dospělý tým. Ten by v Kladně měl být jen jeden. Další by zbytečně mládeži zabíral hodiny ledu. Pézetka v poslední době dokazuje právo na existenci. 

zdroj: www.vasekladno.cz